The main asset of AGRO FAROVON ZAMIN is a team of like-minded people. Having unified under their supervision graduates, many of whom are graduates of leading universities of agriculture and food technologies, the company makes an invaluable contribution to the development of the industry and becomes the No. 1 choice for customers and partners not only in the territory of the republic, but also beyond its borders.
The territory of the company is 3 hectares. For the cultivation of crops, our specialists use modern methods of irrigation and drip irrigation. Preparing the process of growing seedlings from seeds is carried out in modernized botanical nurseries. Planting and processing of crops is done by the Californian method. The enterprise is equipped with modern equipment from the leading producers of Belgium (FAM, TOMRA) and Turkey (BIGTEM).